Matkapartner

7 soovitust: kuidas matkaks valmistuda ja mida kaasa võtta?

Matkamine on seda mõnusam ja lihtsam, mida paremini selleks valmistuda. Sama tähtis kui varustus on oskus ka seda varustust kasutada.

Matkamine on suurepärane võimalus tulla välja argirutiinist, sest looduses kõndimine turgutab vaimu ning annab koormuse kogu kehale. Peaasi on saada matkalt positiivne kogemus, siis tahad teinekordki minna. Sestap tasub matkaks aegsasti valmistuda. Siin väike spikker kuidas matkaks valmistuda:

1. Uuri marsruuti ja selle raskusastet: keskmiselt võib arvestada matkal liikumistempoga 3 km/tunnis. Teekonna pikkus ja keerukus vali vastavalt oma võimetele.

2. Vali ilmastikuoludele vastav riietus: mõistlik oleks riietuda kihiliselt. Kui on tuul ja vihm, saad pealisjope selga panna, kui paistab päike, on võimalik riideid vähemaks võtta. Mõtle ka peakattele! Päikesega on heaks valikuks nokamüts, aga näiteks buff on universaalne ese, mida saab kasutada nii peakattena kui kaelussallina. Kihilisest riietumisest loe täpsemalt siit: https://matkapartner.ee/blog/kihiline-riietumine/

3. Vali sobivad jalatsid: matkama tasub minna jalatsitega, mis on sissekäidud, libisemiskindla tallaga ning kinnise ninaga. Heitliku ilma korral tasub eelistada veekindlaid jalanõusid. Valged tennised ei ole matkale mõistlik valik.

4. Ära unusta sööki: matkates on energiakulu umbes 3-4 kcal/tunnis 1 kg kehamassi kohta, st näiteks 70 kg kaaluv inimene kulutab matkates tunnis 200-300 kcal. Selleks, et energiat jätkuks matka lõpuni ja tuju püsiks hea, on mõistlik võtta iga tunni tagant väike snäkk, milleks sobib näiteks müslibatoon, banaan, õun, porgand, rosinad-pähklid, šokolaad vms. Kaasa võib võtta ka võileibu vm toekamat. Kuid kõige olulisem on hommikul enne matkama minekut kõht korralikult täis süüa, eelistades aeglasemalt imenduvaid süsivesikuid, mida saad näiteks kaerahelbepudrust ja täisteraleivast.

5. Juua tuleb iga ilmaga: olenevalt matka pikkusest ja ilmaoludest tuleks kaasa võtta 1-2 liitrit vett inimese kohta. Kui normaalse toitumise korral soovitatakse päevas tarbida lisaks 2-3 klaasi ehk u 600ml vett, siis 6-8 tunnisel matkal, kus pigem süüakse nn kuivtoitu, tuleks tarbida vähemalt 1 liiter vett. Juua tuleb iga ilmaga, ka külma või niiskega, isegi kui tundub, et janu ei ole. Külma ilmaga võib joogiks kaasa võtta ka taimeteed või kisselli, palava ilmaga mineraalvett, mis aitab taastada higistamise käigus kaotatud mineraalainete varusid. Kofeiini sisaldavad joogid, nt kohv, koola- ja energiajoogid, ei ole matkale parim valik, kuna suurendavad vedeliku väljutamist organismist. Jooki võta varuga, sest tegelikult kulub seda rohkem kui algul arvasid. 

6. Ära unusta telefoni: telefon lae täis ning varusta mõne navigeerimist hõlbustava appiga. Mõistlik oleks kaasa võtta ka laetud akupank. 

7. Paki targalt: vaata üle oma seljakott, et sellel oleksid mugavad ja parajaks sätitud rihmad. Kui on oht pimeda peale jääda, siis varusta end pealambiga. Mõnusaks puhkepausiks kulub ära istumisalus. Matkal võib üht-teist juhtuda, seetõttu võta kaasa ka mõned esmaabitarbed – plaastrid, külmageel, vajadusel allergiarohud jms. Kevadel-suvel tasub kasutada ka päikesekreemi ning sääski ja puuke peletavat vahendit.

Refereeritud artiklist: https://tervise.geenius.ee/rubriik/hea-nouanne/7-soovitust-kuidas-matkaks-valmistuda-ja-mida-kaasa-votta/

Kui mõni küsimus jäi õhku kuidas matkaks valmistuda, siis võite julgesti pöörduda ka meie matkajuhtide poole https://matkapartner.ee/kontakt/ Kuidas matkaks valmistuda ei ole raketiteadus, parim õpetaja on eeltöö ja isiklik kogemus. Pärast matka kirjutage üles mis oli hästi ja mida järgmine kord teisiti teeks. Soovitame teha arvutisse või telefoni meelespea kuidas matkaks valmistuda. Kui olete järgmine kord retkele minemas, siis on muretu pakkida ja kindlustunne, et kõik vajalik sai kaasa.